Bursa Escort Bayanlar

 • bitcoinBitcoin (BTC) $ 64,416.00
 • ethereumEthereum (ETH) $ 3,504.16
 • tetherTether (USDT) $ 0.999250
 • bnbBNB (BNB) $ 587.07
 • solanaSolana (SOL) $ 135.95
 • staked-etherLido Staked Ether (STETH) $ 3,503.17
 • usd-coinUSDC (USDC) $ 1.00
 • xrpXRP (XRP) $ 0.487079
 • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.124312
 • the-open-networkToncoin (TON) $ 7.20

ÇAYLAK İLE RÖPORTAJ : HELİUM VE LORA AĞI

Genel

Merhaba sevgili okurlar. Bugün sizin için bir ilke imza attık ve Helium / Hnt / Lora ağı üzerine Çaylak Hocamız ile bir söyleşi yaptık. Bu söyleşi ile daha önce Helium ile ilgili yaptığımız habere ek olarak aklımıza takılan ve sizlerden gelen sorulara Hocamızdan cevaplar aldık.

Helium akımına yeni kapılanlar için önceki detaylı haberimizi buraya bırakıyoruz ve söyleşimizden notlarımızı sizinle paylaşıyoruz.

Yeni Nesil Madencilik HELİUM !!!

SORU:

Hocam, bir kaç videonuzda bu işe sizin de bu işe girdiğinizi belirttiniz. Söz konusu siz olunca acaba madencilik tesisi mi kurdunuz yoksa denemek için bir veya bir kaç cihazla mı başladınız ? Nasıl peki sonuçlar tatmin edici mi ?

ÇAYLAK

Her yatırım bir risktir. Ancak bazı yatırımlar daha riskli bazıları ise daha az risklidir. Sonuçta hepsi risk taşır. Ben de bu sisteme dahil olurken tek bir cihaz ile giriş yaptım. Bu sistemin teorik olarak kazancı yüksek ve amorti süresinin kısa olması gerekiyordu. En güzel yanı ise enerji ihtiyacının çok düşük olması, bu sayede bu sistem için ekran kartı madenciliğindeki gibi ek giderleriniz olmuyor. Gelirinizin büyük bir parçasını elektrik faturasına ödemiyorsunuz. Ancak şu an için sistem gelişmekte olan bir sistem. Geçtiğimiz hafta 3-4 gün boyunca sistem neredeyse hiç çalışmadı. Ve Helium işi teknik bir iş sadece cihazı tak çalıştır unut şeklinde madencilik yapmıyorsunuz. Sürekli gözünüz üzerinde olmalı; Relayed gibi veya sistemin bir süre aktif olmaması gibi sorunları görüp müdahale etmeniz gerekebiliyor. Ayrıca senin yazında olduğu gibi konum ve anten seçimi gibi konulara da özen göstermek gerekiyor. Internet zaten iyi olmalı. Ben sisteme sonradan bir anten takviyesinde bulundum, gelirler şu an tahminime yakın ancak biraz altında. 6-7 ay sonra piyasada çöküş olmaz ve Helium fiyatı çakılmaz ise yatırımım kendini amorti etmiş olabilir, tabi ben bu yatırımı daha uzun vadeli olarak yaptığım için kısa vadede odaklandığım nokta sistemin düzgün çalışması.

SORU :

Hocam peki herkesin merak ettiği soruya gelelim, bu işi zengin eder mi ? Evi barkı satıp bu işe girelim mi ? Helium fiyatları nerelere kadar gidebilir ? Bu yatırım bize ve araba aldırır mı ?

ÇAYLAK

Şimdi bu soruya şu şekilde bakmak lazım. Bu soru üzerinde biraz bilgi verelim.

Helium yani HNT toplam arzı 223 milyon olan ve 115 milyonu dolaşımda olan bir kripto varlık. Kalan miktar madenciler tarafından üretilecek. Her altcoin gibi HNT’nin geleceği de Bitcoin‘e bağlı. Bu yatırımın da getireceği gelir doğal olarak fiyata bağlı.

Şu an Helium fiyatı 22.5 Dolar ve Bitcoin fiyatı 42000-42500 desteği civarında tutunmaya çalışıyor. Helium zirvesi bu döngüde 60 USD idi. Şimdi piyasa gidişatına göre bir değerlendirme yapalım. Eğer Bitcoin buradan yeni bir zirve yaparsa HNT de zirvesini tazeler veya yeni zirve yapabilir. Bu dururumda ayda 3-4 HNT kazanan bir yatırımcı 5 ayda kazandığı 15-20 HNT yi elinden 60 USD fiyat ile çıkarırsa 750-1000 USD ile hem yatırımını amorti etmiş hem de bir miktar para kazanmış olarak bu döngüyü tamamlayarak bir sonraki boğa için kazıma devam edebilir, HNT fiyatı daha yukarı çıkarsa doğal olarak kazançta artacaktır.

Eğer BTC ve doğal olarak HNT zirve yenilemez ve fiyatları dip yaparsa, sistem yok olmadığı sürece , sistemden ayrılanlar da olması ile birlikte ortalama kazancın 5 HNT ye çıktığını varsayarak ( Toplam Ödül Sabit şu anda ) 2 yılda bugünden itibaren birikim yapan yatırımcı 120 HNT birikim yapabilir. Heliumun 2 yıl sonunda şu anki genişlemesine göre arzı %70 e kadar çıkacaktır. Bitcoinin yeni boğa döngüsünde fiyatının 100 Bin USD üzerine atması ile birlikte, HNT fiyatı 100-150 dolar, Bitcoin 500 Bin USD ye ulaşması durumunda HNT fiyatı 200-500 USD gibi fiyatlara ulaşabilir. Bu durumda 120 HNT ile 12.000USD ile 60.000 USD aralığında bir gelir elde edilebilir. Tabi tüm bu tahminler gördüğünüz üzer fiyat değişimlerine ve sistemin düzgün çalışmasına bağlı değişiyor. Bu fiyat tahminlerini etkileyen bir durum ise HNT alım ve gönderiminde kullanılan ücretlerin şu an yakılıyor olması. Bu şekilde HNT toplam arzı zamanla düştükçe fiyata olumlu yansıyacaktır.

SORU:

Sistem ayakta kalırsa diye belirttiniz. Helium dev bir Titan zinciri olabilir mi ? Yoksa ilk girenlerin kazandığı sistem son girenlere zarar olarak yansıyıp sistem yok olabilir mi ?

ÇAYLAK

Sistem özünde Lora ağından oluşan bir sistem, Helium ağının kararlı bir sistem olabilmesi için daha çok kullanıcıya ihtiyaç duyuyor ve her yere Helium cihazlarının yani Hatspotlarının yayılmasını istiyor. Bu sebeple madencilerine ödül sistemi ile ağı genişletiyor. Diğer ağ üyelerine yakın ancak kimsenin olmadığı yerlere cihaz kuranlara daha çok gelir veriyor. Bu şekilde adım adım ağ boyutunu geliştiriyor.

Bu sistemin yatırımcıları bu ağ ayakta olduğu ve kullanıldığı sürece gelir elde etmeye devam edecekler. Belki şu an ki “Broadcast ve Witness”, yani “Duyurdum ve Duydum” sistemi gelirleri düşecek ancak bu kez üzerinizden aktarılan veri kadar gelir elde ettiğiniz sistemin asıl ayağı devreye girecek. Bu şekilde Helium ağı var oldukça yatırımcılar para kazanabilecek. Bu ağın var olmasını da madenciler sağlayacak.

SORU :

Peki Hocam Helium neden kullanılmaya devam etsin, kim neden 100-200 USD hatta 500 USD gibi uçuk fiyatlara HNT alsın ? Madenci sayısı sürekli artıyor ama HNT nin fiyatını asıl belirleyen alıcılar olmayacak mı ?

ÇAYLAK

Güzel bir noktaya değindin. Şimdi Helium ağı nedir, aslında bir Lora ağıdır. 2G,3G,5G ve WİFİ gibi haberleşmeler varken LORA gibi bir ağ neden yapıldı ve neden talep ediyor buna bir bakmak gerekiyor. LORA ağı diğer haberleşmelerin aksine çok çok düşük enerji ihtiyacı gerektiren, ve bu sebeple çok ekonomik bir ağ. Bu sistem ile çalışan bir çok cihaz var ve üretilmeye de devam ediyor. Ayrıca wifi gibi sistemlerin kapsama alanı çok dar iken Lora ağı ile kapalı mekandaki cihazlar ile 2-3 km, açık alandaki cihazlar ile ise 15 km ye kadar veri alışverişi yapılabiliyor. Bu sistem doyum noktasına ulaşması ile birlikte, geliştirilen tüm cihazlar bu ağı kullanmak için HNT ile ödeme yapacaklar. Sıfırdan bir ağ kurumu imkansıza yakın olacağı için ( Bugün 700 Bin Hotspot mevcutken, ilerleyen dönemde büyüme ile milyonlarca cihaz olacak ), kullanıcılar ödeme yapmak için HNT alacaklar. Yani en büyük müşteri Lora kullanmak isteyen firmalar olacak. Şimdi bir de hangi sistemler Lora kullanmaya çoktan başladı ona da bir bakalım:

 • Su Sayaçları ( Evsel su sayaçları da dahil )
 • Araç Takip Sistemleri
 • Ürün ve Mal takip Sistemleri
 • Yakıt Durumu
 • Çöp Toplama ve Atık Yönetim Sistemleri
 • Otomat durumları
 • Yangın alarm sistemleri.

Bu mevcut sistemlerin yanına her türlü sistemi eklemek mümkün, kısaca LORA kullanmak isteyen herkes bu ağın müşterisi olabilir. Buna tarlasına yeni kurulan otomatik sulama sistemini evden telefonunda çalıştırıp durduracak Çiftçi Osman Ağa da dahil olacak veya akıllı ev sistemlerini haberleştirmek için Çaylak Kriptocu da bir müşteri olabilecek. Kahve makineniz hangi tür kahvenin ne kadar pişmesi gerektiğini aynı marka ve model diğer cihazlara sorarak öğrenirken, ben kaliteli ve daha lezzetli kahvemi içebiliyor olacağım. Sistem kullanımı aslında ucu çok açık, daha başka örnekler de verebiliriz, sistem hayal gücünüz ile sınırlı diyerek de konuyu toparlayabiliriz.

SORU :

Bu sistemin en büyük avantajı düşük enerji sebebi ile düşük maliyet diyebilir miyiz hocam ? Peki gördüğüm kadarıyla Lora haberleşmeli üretilen bazı cihazlar var ama azlar, ve kullanımı da az, Dünyada bu sistemin başarılı örnekleri var mı ?

ÇAYLAK

Lora haberleşme teknolojisinin sunduğu, kapalı alanda 2-3 kilometreye, açık alanda 15 kilometreye kadar varan erişim imkanı, uç noktada bağlı olacak cihaza göre bir veya iki adet kalem pil ile 10 yıla kadar sorunsuz bir şekilde çalışabilmektedir. Yani bu haberleşmenin en büyük avantajı düşük boyutlu verileri oldukça uzağa, çok çok düşük enerji ile yani çok ucuza aktarabiliyor olmamız.

Diğer soruna gelirsek bu sistemin potansiyeli gerçekten büyük. Başarılı örneklere gelirsek Hollanda’da ışıklandırma, akıllı tarım, atık takibi ve sayaç okuma uygulamalarındaki başarıları bu potansiyelin en büyük kanıtları olmuştur. Türkiye’de de dahil olmak üzere şu an bir çok devlet ihalesinde Lora haberleşmeli cihazlar istenilmektedir. Eğer Lora potansiyeline ulaşırsa, Helium ‘da paralelinde potansiyellerine ulaşabilir.

SORU :

Hocam siz anladığım kadarıyla olumlu gibisiniz bu yatırım konusunda ama temkinlisiniz de aynı zamanda ?

ÇAYLAK

En başta söylediğim gibi her yatırım bir risktir, ama aynı zamanda bu yatırımın güzel potansiyeli de var. Hatta Helium eğer piyasa çöküşünde ayakta kalırsa, HNT coin satın alarak da yatırım yapabilirim.

YAZAR :

Hocamız ile bu söyleşimiz çok güzel ve keyifli geçti birlikte İstanbul Florya’da bir mekanda hem özlem giderme, hem de engin bilgilerinden yararlanma fırsatını bulduk ve sizlerle mutlulukla paylaşıyoruz. Umarım bu konuları merak edenler için verimli bir söyleşi olmuştur.

Sizlerde buraya tıklayarak iletişim kanallarımızdan yorumlarınızı paylaşabilir sonraki söyleşiler için fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

Bir sonraki haberimizde görüşmek dileği ile…

Yazar: ÇaylağınÇaylağı

Yorumlar

 • Hocam hnt madenciliği için cihaz temin etmek istiyorum ama https://www.helium.com/mine#hotspots
  Bu içerikte cihazi bulamadim

  Abdlkdr27 16 Nisan 2022 23:20 Yanıtla
  • Türkiye’den alacaksan Özdisan’dan alabilirsin. https://www.helium.com/mine aşağıda cihaz markaların yanında “purchase” yazısına tıklayarak cihazların yurtdışı satış linklerine eişebilirsin.

   caylagincaylagi 27 Nisan 2022 22:59 Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • bitcoinBitcoin (BTC) $ 64,416.00
 • ethereumEthereum (ETH) $ 3,504.16
 • tetherTether (USDT) $ 0.999250
 • bnbBNB (BNB) $ 587.07
 • solanaSolana (SOL) $ 135.95
 • staked-etherLido Staked Ether (STETH) $ 3,503.17
 • usd-coinUSDC (USDC) $ 1.00
 • xrpXRP (XRP) $ 0.487079
 • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.124312
 • the-open-networkToncoin (TON) $ 7.20
 • cardanoCardano (ADA) $ 0.375728
 • shiba-inuShiba Inu (SHIB) $ 0.000018
 • tronTRON (TRX) $ 0.118623
 • avalanche-2Avalanche (AVAX) $ 25.06
 • wrapped-bitcoinWrapped Bitcoin (WBTC) $ 64,321.00
 • chainlinkChainlink (LINK) $ 13.80
 • polkadotPolkadot (DOT) $ 5.63
 • bitcoin-cashBitcoin Cash (BCH) $ 384.73
 • uniswapUniswap (UNI) $ 9.99
 • nearNEAR Protocol (NEAR) $ 5.30
 • wrapped-eethWrapped eETH (WEETH) $ 3,641.11
 • litecoinLitecoin (LTC) $ 74.04
 • leo-tokenLEO Token (LEO) $ 5.73
 • matic-networkPolygon (MATIC) $ 0.569965
 • daiDai (DAI) $ 0.999229
 • pepePepe (PEPE) $ 0.000011
 • fetch-aiFetch.ai (FET) $ 1.56
 • internet-computerInternet Computer (ICP) $ 8.25
 • ethena-usdeEthena USDe (USDE) $ 1.00
 • kaspaKaspa (KAS) $ 0.148008
 • renzo-restaked-ethRenzo Restaked ETH (EZETH) $ 3,521.45
 • ethereum-classicEthereum Classic (ETC) $ 23.58
 • aptosAptos (APT) $ 6.85
 • moneroMonero (XMR) $ 163.41
 • render-tokenRender (RNDR) $ 7.51
 • hedera-hashgraphHedera (HBAR) $ 0.078448
 • stellarStellar (XLM) $ 0.091463
 • cosmosCosmos Hub (ATOM) $ 6.78
 • mantleMantle (MNT) $ 0.808071
 • arbitrumArbitrum (ARB) $ 0.801456
 • okbOKB (OKB) $ 41.87
 • filecoinFilecoin (FIL) $ 4.42
 • crypto-com-chainCronos (CRO) $ 0.092674
 • blockstackStacks (STX) $ 1.64
 • immutable-xImmutable (IMX) $ 1.55
 • makerMaker (MKR) $ 2,472.95
 • first-digital-usdFirst Digital USD (FDUSD) $ 0.999505
 • suiSui (SUI) $ 0.916453
 • vechainVeChain (VET) $ 0.025996
 • the-graphThe Graph (GRT) $ 0.217589